IMG_0200Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi olarak Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü’nün davetiyle 6-8 Mart 2015 tarihlerinde Samokov Arena Otel’de Başmüftü, Başmüftü Yardımcıları ve Bölge Müftülerinin katılımı ile gerçekleştirilen Arama Konferansının moderatörü ve konuşmacısı olarak programa katıldım.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Başmüftü Yardımcıları Vedat Ahmet, Birali Birali ve Murat Pingov’un da katıldığı Arama Konferansı’na Bulgaristan’da görev yapan bütün Bölge Müftüleri katıldılar.

Bulgaristan Müslümanlarının geleceğe bakışının netleştirilmesi amacı ile yapılan program sonunda Başmüftü Mustafa Hacı, programdan çok memnun kaldıklarını, başlangıçta faydası konusunda tereddüt ettiklerini fakat böylesine motivasyonu yükselten ve kurumsal bir checkup niteliğinde de olan bu çalışmanın bütün teşkilata yayılması gerektiğine inandığını söyledi. Geçmişte çok zor günler geçindiklerini belirten Başmüftü, halen birçok problem yaşadıklarını ancak problemlerin çözülmesi konusunda geçmişle kıyaslandığında bir hayli mesafe kat edildiğini belirtti. Geçmiş, mevcut durum ve geleceğin belli bir yöntemle tartışıldığı ve ortak akılla yapılan bu çalışmanın klasik çalışmalardan çok farklı olduğunu ve bu tarz bir çalışmanın hem Başmüftülük teşkilatı için hem de Bulgaristan’da yaşayan Müslümanlara önemli faydalar sağlayacağına inandığını vurgulayan Başmüftü, programı yöneten Doç. Dr. Ali Arslan’a ve Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm ile birlikte katılan diğer misafirlere teşekkür etti.

Program’dan çok memnun kaldıklarını belirten müftüler de Arama Konferansının klasik bir konuşma ve toplantıdan farklı olduğunu, hem kişisel hem de kurumsal olarak çok yönlü faydalandıklarını söylediler. Karlı bir havada gerçekleştirilen program bitiminde, Bulgaristan Müslümanları için önemli bir karar mekanizması olan “Şura Toplantı”sının da yapılmasından sonra, toplu çekilen hatıra fotoğrafı ile programa son verildi.

Programa katılımıma Bölüm sitemizde de haber olarak yer verildi. 

 

 

 

 

Tags:

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir