Elhamdülillah, Allah’ın yardımı ile 2 ay gibi kısa bir zamanda 15 ülkeyi ziyaret etmek nasip oldu. Unutulmaması ve faydalanılması adına, döner dönmez bunları fotoğraflar şeklinde sırasıyla paylaşıyorum. İnşallah kısmet olursa önümüzdeki günlerde bunlardan bilimsel bir çalışma çıkarmaya çalışacağım. Bu program esnasında yüzlerce kişiyi tanıdım ve yüzlerce kişinin yardımını aldım.

Genellikle dostların evlerinde misafir oldum, izzet ve ikram gördüm. Ben demedim ama 80 li yıllarda filmini izleyip zihnimde yer eden ünlü Faslı seyyah İbn-i Batuta’ya atfen Faslılar tarafından günümüzün İbn-i Batuta’ sı olarak iltifat aldım  Bu güzel insanların hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 3 ay önce düşünemediğim böyle bir imkanı bana sunduğu için Rabbime şükrediyorum. 

Ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerin yer aldığı bu programda İslam dünyası olarak ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğumuzu fakat ne kadar fazla eksiğimizin olduğunu da gördüm. Artısı ve eksisi ile, zorluk ve kolaylıkları ile insanlık dünyasından bir demet… 
1. Suudi Arabistan (Umre)
2. Azerbaycan
3. İran
4. Pakistan
5. Hindistan
6. Malezya
7. Singapur
8. Endonezya
9. Japonya
10. İspanya
11. Fas
12. Cezayir
13. Tunus
14. Katar
15. Bosna-Hersek

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *