aliarslan2KAD (Kritik Analitik Düşünme) Perspektifinden Sosyoloji ve Sosyoloji Öğretimi” başlıklı bildirim ile katıldığım ve Akademik Platform, Kritik ve Analitik Düşünme Platformu ve Sakarya Üniversitesi tarafından organize edilen “1.Uluslararası Kritik ve Analitik Düşünme Sempozyumu” yerli ve yabancı çok sayıda akademisyenin, bürokratın, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla, 10 Nisan 2015 tarihinde Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ezberci sosyoloji öğretiminin terk edilmesi gerektiğini belirttiğim ve aşağıdaki linkten indirebileceğiniz bildirimde özetle şunları söyledim: “Bizim, Müslüman toplumlar için materyalist ve seküler bir sosyolojiye değil, İslami bir sosyolojiye ihtiyacımız vardır. Bu sosyolojinin konusu, sınırları ve metodolojisi konusu üzerine daha fazla çalışılmalı, netleştirilmeli ama bu da kritik, analitik ve zihni daha aktif kullanılarak, problem temelli bir şekilde yapılmalıdır. Bilim insanı olmak, Müslümanı, toplumun iyileştirilmesi sorumluluğundan uzaklaştırmaz. Müslüman bilim insanları olarak bizim de toplumu iyileştirme görevimiz olduğunu belirtmek istiyorum.”

KAD Platformu Koordinatörü Av. Taner Ürkmez, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Cenevre İslam Merkezi Başkanı ve Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarık Ramazan, Uluslararası Malezya İslam Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Mümtaz Ali Hakkı ve çok sayıda yerli ve yabancı konuşmacının katıldığı sempozyum başarı ile sonuçlandı. Sempozyum ile ilgili detay bilgiler ekteki linklerden de alınabilir.

http://www.kritik-analitik.com/NewsPopUp.aspx?Id=1211

http://www.iscat.info/Default.aspx

Bildiriyi buradan indirebilirsiniz: KAD-Perspektifinden-Sosyoloji-ve-Sosyoloji-Öğretimi.pdf (العديد من التنزيلات)

aliarslanaliarslan3 aliarslan4 aliarslan5 aliarslan6 aliarslan7

   muhammedmümtazmuzafferelmas
tanerürkmez
salontarık ramazantarıkramazan

 

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *