Geçtiğimiz günlerde İHH’nın Suriye’de kurmuş olduğu Uluslararası Şam Üniversitesi’ni ziyaret etmek üzere Suriye’de bulundum ve Üniversite’nin çalışmaları ile birlikte Türkiye’nin desteği ile alınan El-Bab bölgesini ziyaret ettim ve oradaki insanların bulundukları durumunu inceledim.

Öncelikle şunu söylemem gerekir ki, bölgede yardım eden çeşitli kuruluşlar bulunmakla birlikte Türkiye’nin ve tabiiki İHH’nın itibarı çok fazla. Türkiye’nin vermiş olduğu destek oradaki insanlara tam anlamıyla hayat suyu olmuş. Türkiye’den olduğunuzu söylediğinizde bütün kapılar açılıyor ve her türlü kolaylık gösteriliyor. İnsanların yüzüne sevinç gelmiş, her türlü darlığa ve sıkıntıya rağmen ümitler son derece yükselmiş.

İHH’nın çalışmalarından başlayacak olursak, Kilis’te kuruduğu lojistik merkezi ve bütün organları ile birlikte kendi başına onbinlerce insana, yeme içme gıda, giyim vb. her türlü insani yardım yapılması için çok sistematik olarak çalışılıyor. Binlerce insanın derdine derman olup ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Bunun dışında çok özel bir alan olarak oradaki gençlerin kendi mekanlarında üniversite öğretimi ihtiyacını karşılamak üzere Uluslararası Şam Üniversitesini kurmuşlar. Üniversite, yoğun bir şekilde gelişme çabası gösteriyor. Halen 4 fakülte öğrenime başlamış.

Derslerin bitimi zamanında gittiğimiz için çok fazla öğrenci olmasa da bir miktar öğrenci ve bazı hocalarla görüşme imkanı bulduk. İHH’nın Üniversite’den sorumlu bir yönetim kurulu ayrıca görev yaparak Suriyelilerden oluşan idari ve akademik kadroya her türlü maddi ve manevi desteği veriyor. Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Yılmaz ve Sebahattin Aydın ile hem üniversiteyi hem de bölgeyi, gezdik çalışmalar hakkında yerinde bilgi aldık. Öğrencilerle görüştük. Ağızlarından dualar düşmüyor, “Siz olmasaydınız biz yoktuk diyerek her türlü teşekkür ve saygıyı gösteriyorlar.”
Üniversite’de halen 4 fakülte bulunuyor.
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
• Mühendislik Fakültesi
• İlahiyat Fakültesi
• Siyasi Bilimler Fakültesi
Üniversitede yapılanma ve genişleme çalışmaları devam ederken, öğrenci ve hocalar oldukça memnun.

Vakit darlığından Cerablus bölgesine gitme imkanı bulamadık. Üniversite dışına özellikle el Bab bölgesinde detaylı ziyaretlerimiz oldu.İHH; Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ve bazı vakıfların yaptığı çalışmalar ve restorasyonlar var. Bölge yerel yönetimini ziyaret ettik. Yerel yönetimler halkın ihtiyaçlarını karşılamak üzere olağan üstü çaba gösteriyorlar.

Motosiklet en çok kullanılan ulaşım araçlarından birisi. Kamplar tıklım tıklım dolu. Kamplar dışında halk günlük faaliyetlerine devam ederken, bir taraftan bir an önce çözüm gelmesini bekliyor, diğer taraftan da olaylara gerçekçi bakarak tedbirleri de elden bırakmıyorlar.

Dileğimiz, islam dünyasının gücünün yok edilmeye çalışıldığı bölgede bir an evvel huzura kavuşulması ve ümmetin gücünün anlamsız şekilde tüketilmemesi.

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *