14Bulgaristan Haskovo Bölge Müftülüğünün organizasyonu ile  Haskova’da gerçekleştirilen, Türkiye ve Yunanistan’dan çok sayıda misafirin katıldığı bir toplantıya katıldık. Benim de (Doç. Dr. Ali Arslan) katıldığım toplantıya Bulgaristan Milletvekili Şaban Ali, Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı  Vedat Ahmet, Edirne il müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne bölgesi ilçe Müftüleri, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Aytos, Sliven, Smolyan, Kırcaali ve Koşukavak Müftüleri ve Müftü vekilleri katıldı.

Kardeşlik ve komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine önemli katkı sağlayan toplantıda Edirne İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir de hazır bulundu. Özdemir, Nisan ayında İpsala’da, Diyanet İşleri Başkanı, Prof. Dr. Mehmet Görmez’in bizzat katılımı ile icra edilmesi planlanan  ve en az 5000 kişilik bir katılımın hedeflendiği “Balkanlar Kutlu Doğum için İpsala’da”  programına katılımcıları davet etti.  Karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı toplantı, Özdemir’in, özel paketlenmiş hediyelik meşhur İpsal prinç paketlerini ikram etmesi ile son buldu. Program sonrasında katılımcılar Mestanlı İmam-Hatip Lisesi’ni ziyaret ettiler.

Program dönüşünde, yolumuzun üstünde bulunan Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesindeki  Gümülcine ve İskeçe’yi ve buralarda bulunan Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim  Şerif ile İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret ettik.

Kendilerinden Gümülcine ve İskeçe’deki soydaşlarımıza sundukları hizmetleri dinleme imkanı bulduk.

Gümülcine Türk Gençler Birliği ile İskeçe Türk Birliği de ziyaret ettiğimiz mekanlar arasında idi.

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *