IMG_07038-9 Haziran 2014 Pazar ve Pazartesi günleri Velingrad, Draginovo’da, ülkemizde Diyanet İşleri Başkanlığına karşılık gelen Bulgaristan Başmüftülüğünde Arama Konferansı düzenledik. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı başta olmak üzere, tüm çalışanların katılımı ile gerçekleştirdiğimiz Arama Konferansında, Baş Müftü Yardımcıları Vedat S. Ahmet, Birali Birali ve Murat Pingov ile Genel Sekreter Ahmed Ahmedov da hazrı bulunda. Bir anlamda gelecek planlaması da olan bu çalışmada, değişen dünyanın analizi yapılarak Bulgaristanda yaşayan Müslümanlar için Başmüftülükçe takip edilecek yol haritası çıkartılmaya çalışıldı. Çalışmaya ayrıca ev sahipliği yapan Pazarcık Bölge Müftüsü Abdullah Salih de katıldı.

Katılımlı, coşkulu ve yüksek motivasyonla gerçekleşen toplantıda Bulgaristan Başmüftülüğünün olumlu ve olumsuz yanları belirlendi ve gelecekte yapılması gereken işler masaya yatırıldı. Çalışmaya başından sonuna aktif ve istekli bir şekilde katılan tüm personel ile farklı konularda çok sayıda beyin fırtınası gerçekleştirildi.

Çalışma sonunda görüşlerini belirten Başmüftü Dr. Mustafa Hacı; bu tür bir çalışmayı çok uzun bir zamandır bekliyorduk ama bir çıkış yolu bulamıyorduk, bu çalışma çok arzu ettiğimiz ve çok memnun kaldığımız bir çalışma oldu dedi. Çalışmanın hem bazı eksikliklerimizi görmemiz açısından hem de Bulgaristan’da yaşayan Müslümanları için somut bir yol haritası oluşturması bakımından çok önemli bir katkı sağladığını söyledi ve çalışmanın yöneticisi Doç. Dr. Ali Arslan’a teşekkür ederek, bu tür çalışmaların tüm Bulgaristan çapında yaygınlaştırılmasını arzu ettiklerini belirtti.

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *