AFÝÞ SOSYOLOJÝ.cdr
Sosyolojik düşünmeyi teoride bırakmayıp, düşünmeyi sosyolojik olay ve olgulara pratik olarak uygulama amacı ile Vincent Ryan Ruggieoro’nun kaleme aldığı ve Doç. Dr. Ali Arslan’ın Türkçe’ye tercüme ettiği “Sosyolojik Düşünme: Pratik Uygulama Kitabı”nın 2. Baskısı çıktı.

ARGEDA Yayınevi tarafından yayınlanan eser 176 sayfadan oluşuyor. 15×21,5 cm, karton kapak ve kitap kağıdından oluşuyor. ISBN: 978-605-85617-1-7 olup kitabın fiyatı 15 TL’dir.

“Sosyoloji, ezberlenecek bir gerçekler koleksiyonu değil, aksine sosyal bakımdan önemi olan konuların sürekli bir şekilde sorgulanmasıdır” prensibinden hareket ederek hazırlanan kitap, toplumsal analiz yapmak isteyenler için önemli bir yöntem teklif etmektedir. Kitapta tutulması tavsiye edilen “Sosyolojik Günlük” uygulaması kitaba ayrıcalık kazandırıyor ve bir el kitabı niteliği ile sosyolojik düşünmeyi pratiğe aktarmaya çalışıyor.

Sosyoloji Bölümü öğrencileri ve öğretim üyeleri başta olmak üzere, hem düşünmeyi hem de sosyolojiyi birlikte ele alarak sosyolojik düşünmeyi, toplumsal olay ve olguları analiz etmeyi, yorumlamayı ve bu yoldaki birikimin kuvvetlendirmeyi arzu eden herkes için bir elkitabı niteliğindedir.  

İkinci baskıya geçerken tercümesi yeniden gözden geçirilen eserde herkesin anlayabileceği akıcı bir dil kullanılan eser, sosyoloji bölümlerinde ders veya yardımcı ders kitabı olarak kullanılabilecek nitelikte.

Herhangi bir bilim alanındaki kapsamlı bir çalışma, etkili düşünme stratejilerini kullanmayı gerektirir. Buna rağmen, bu yeteneğin geliştirilmesi için nadiren tam bir çaba gösterilmiştir. Ryan Ruggiero’nun Sosyolojik Düşünme Pratik Uygulama Kitabı isimli bu eseri, diğerlerinin yapamadığı şekilde, sosyoloji sahasındaki bir boşluğu doldurmaktadır. Çalışmayı, diğer yarışan eserlerden daha üstün hale getiren şey, onun düşünmeyi kapsamlı bir biçimde işlemesidir. Sosyolojik düşünmeyi; Eleştirel, Yaratıcı ve Yansıtıcı olmak üzere 3 boyutta ele almakta; düşünme stratejilerinin, sosyolojik konulara pratik olarak uygulanmasına vurgu yapmaktadır.

Kitabı toplu olarak temin etmek isteyenler ARGEDA/ Fatih İstanbul (0212 531 72 81) yayin@argeda.com.tr adresinden, parekende veya toplu olarak temin etmek isteyenler de KİTABEVİ/Cağaloğlu/İstanbul (0212 521 43 28 / 0212 511 21 43  kitabevivaris@gmail.com adreslerinden temin edebilirler.

Bilgi için bakınız:
http://www.aliarslan.net

http://www.aliarslan.sakarya.edu.tr/tr

fb-arthttps://www.facebook.com/Sosyolojik-Düşünme-Pratik-Uygulama-Kitabı-241237872697576/

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *