İstkimya1Üniversite-Sanayi İşbirliği toplantıları kapsamında İstanbul Tuzla Kimya Sanayicileri Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile 19 Ağustos 2015 Çarşamba günü toplandık. Toplantıya OSB’yi temsilen Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Melek Aras Bey ile Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Abay ve Bölge Müdürü Ender Kahya katıldı. Toplantıya katılan ve akademik  bilgiler sunanlar ise Maltepe Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Nazif Gürdoğan, İstanbul Üniversitesi’nde Deprem Uzmanı Prof. Dr. Ali Osman Öncel, Sakarya Üniversitesi’nden  Sosyolog ve Yönetim Danışmanı  Doç. Dr. Ali Arslan, Dersaadet Kültür Platformu Başkanı Kamil Berse ve Taraklı Termal Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Tunç katıldılar.

Toplantıda, değişen dünyada “ben bilirim anlayışı yerine biz biliriz“, “birimiz değil hepimiz“, “bir yerde değil her yerde olmalıyız” anlayışına ihtiyaç olduğu vurgulandı.  Bunun için de hiçbir yerde “kendisine pasaport sorulmayan kaliteli hizmet ve ürünler” üretilmesi ve “ordu-millet değil, girişimci millet” anlayışıyla hareket edilmesi gerektiği vurgulandı ve  “dünya çapında ürün ve hizmet üretebilmek için her gün yeniden doğmalıyız” denildi. Bunun çıkış yolunun ise ortak akıl, ortaklıklar ve takım çalışmaları ile bulunulabileceği belirtildi.

Toplantı öncesi Yönetim Kurulu Başkanı Melek Aras’ın kendi imkanları ile yaptırdığı OSB içinde bulunan ve Balkanlardaki Osmanlı mimarisinin bir örneğini oluşturan “Üskübi Melek Aras Camii“nde öğle namazı kılındı. Üsküp kökenli olan ve Organize Sanayi Bölgesinin kuruluşunda bugüne çok büyük emeği geçen ve aynı zamanda değişmez başkanlığını sürdüren Melek Aras’ın Üsküp ile ilgili hizmetleri de oldukça  fazla.

Her iki tarafın zengin tecrübelere sahip kişi ve kurumları olarak nasıl işbirliği yapılacağının imkanlarının arandığı toplantıda, toplantıya katılan kişiler birer birer imkan ve kabiliyetlerini ortaya koydular. Ortak birikimlerin birleştirilmesi ve ilerletilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine varılan toplantı, çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

 

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *