Hz. Muhammedin Günlüğü (sav)

Doğumuyla alemleri şereflendiren, insanlığa hayat rehberi olan ve bunu yaşayışıyla bizzat gösteren peygamber efendimiz Hz. Muhammed (sav) günlük hayatında acaba nasıl davranıyordu? Bunu merak ettik ve Sakarya Sosyoloji Bölümü Din Sosyolojisi dersini alan öğrencilerimizle birlikte onun hayatını günlük bir şekilde tespit etmeye ve toplumsal hayatı nasıl etkilediğini ve toplumu nasıl yönlendirdiğini anlamaya çalıştık.

Fakat işin detaylarına girip bunun ne kadar büyük bir sorumluluk hissettirdiğini görünce bireysel araştırmalar yerine bu konuda doğruluğu tescil edilmiş ve Hz. Peygamber Efendimizin hayatını kronolojik olarak tespit etmiş sağlam kaynaklara başvurduk.

Tereddütlere meydan bırakmamak için bu yolda Siyer Vakfı’nın hazırlamış olduğu iki kitabın çok büyük bir kısmını, vakfın izni ile “Hz Muhammedin Günlüğü” isimli hazırladığımız yeni web sitemize kronolojik olarak yükledik. Bu kitaplardan birisi Prof. Dr. Kasım Şulul’ün “Son Peygamber Hz. Muhammed’in (a.s.) Hayatı, 2014 isimli eseri, diğeri de Siyer Atlası’dır.

Sitedeki tüm hatalar bize aittir. Her türlü geliştirme tekliflerine ve uyarılara açığız. Peygamber Efendimizin doğum gecesi münasebeti ile sitemizi yayına açmış bulunuyoruz.

Bilgilerin üretilmesinde ve siteye veri girişinde çok sayıda öğrencimizin katkısı olmuştur. Özellikle aşağıdaki arkadaşlarımızın katkıları oldukça üst düzeydedir.

  • Zehra Nassan
  • Ayşenur Külünk
  • Aylin Çekingen
  • Kübra Özcan
  • Güzide Özcan
  • Ebrar Betül Güngör
  • Yunus Çelik

Sitenin kullanım şekli

Sitemizde Hz. Peygamberin hayatı kronolojik olarak verilmiştir. Doğumundan vefatına uzun yılları aldığı için gösterim sağa ve sola ilerleme şeklinde düzenlenmiştir. Hz. Peygamberin hayatını kronolojik olarak ve verimli bir şekilde izleyebilmek için tuşları sağ veya sola, aşağı veya yukarıya ilerletmeniz gerekmektedir.

Sitenin geliştirilmesi konusunda katkıda bulunabilecekseniz, lütfen bizimle temasa geçiniz.

Doç. Dr. Ali Arslan
aliarslan@sakarya.edu.tr

Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi

 

Tags:

No responses yet

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *